Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Proč si vzít hypotéku?

Proč si vzít hypotéku?

Mnoho lidí říká, že si hypotéku v životě nevezmou – že se nechtějí zadlužovat. Takovým lidem potom zbývá celý život šetřit nebo začít podnikat a po pár úspěšných letech si můžou dovolit nemovitost pořídit. Mnoho lidí má také dědictví, které také může znamenat nemovitost bez hypotéky.

Je hypotéka opravdu zadlužování? V jistém smyslu to je půjčka jako každá jiná – zákazník dostane od banky půjčené peníze, aby se mohla nemovitost zaplatit prodávajícímu a zákazník pak peníze splácí bance. Výhodný obchod pro obě strany. Na druhou stranu je zde velký rozdíl mezi klasickým spotřebitelským úvěrem, nebo splácením platby za dovolenou nebo třeba novou televizi a hypotékou. Rozdílů je několik:

 

Nemovitost je investice

Samozřejmě je potřeba na nemovitosti pracovat, rekonstruovat a starat se o ní – pokud ale jste vlastníkem nemovitosti (a obzvláště v zajímavé lokalitě), můžete se těšit, že hodnota nemovitosti do budoucna poroste a vy na tom vyděláte. Nebo je zde možnost nájmu – existuje mnoho vlastníků nemovitosti, kteří si na jejím pronájmu slušně vydělávají – a nebo si dokonce nemovitost pořídí na hypotéku a dokážou to zařídit, tak aby byl nájem z nemovisti vyšší než splácená částka bance za hypotéku

 

Nemovitost má hodnotu

Pokud budete splácet dovolenou a najednou vás vyhodí z práce a vám vypadne příjem, máte problém. Peníze musíte zaplatit a pokud si to nezařídíte, zaklepou na dveře exekutoři. Na druhou stranu nemovitost má hodnotu a pokud si nebudete moct dovolit nemovitost dále splácet, propadne bance a je zde vyšší šance, že se nedostanete do dluhů a následné exekuce.

 

Hypotéka není určitě špatný finanční nástroj, ale je potřeba s ní umět dobře zacházet. Ideálně si zodpovědět tyto otázky:

  • Je nemovitost v dobré lokalitě?
  • Je pravděpodobné, že poroste její hodnota?
  • Mám rezervu na to, kdyby mi na 3 měsíce vypadnul příjem?

 

Pokud má člověk rozmyšleno, není důvod odkládat, protože sazby jsou nyní extrémně nízko.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *