Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Porostou úrokové sazby hypotečních úvěrů?

Porostou úrokové sazby hypotečních úvěrů?

Zhruba za měsíc vstoupí v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru a vývojem hypoték hýbou i doporučení České národní banky. Jaký vliv budou mít tyto jevy na výši úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Dá se očekávat, že porostou?

Úrokové sazby stále klesají, i když už se podle mnoha analytiků již dávno dotkly svého pomyslného dna. V říjnu se nejnižší úrok pohyboval kolem 1,8 %. Především díky vysoké konkurenci bank na našem trhu docházelo v uplynulých letech k zvyšování pouze ojediněle a jen o desetiny procenta.

Není proto zcela snadné odhadnout další vývoj na úvěrovém trhu. Velký vliv na podobu hypoték má především usnesení o tom, že již od září banky nemohou poskytovat 100% hypotéky. Od dubna 2017 se navíc předpisy ještě zpřísní.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje, aby klient mohl úvěr splatit předčasně levněji, než tomu bylo doposud. Zákon navíc neumožňuje, aby banky tento krok výrazně zpoplatnily, výdaje se tak promítnou do celkové ceny hypotéky. Tento bod se však vztahuje pouze na nové klienty, ti stávající si budou muset na předčasné splacení počkat na konec fixace.

Podle některých analytiků by však ani příští rok neměl být růst úrokových sazeb příliš znatelný, nárůst se očekává pouze do tří desetin procentního bodu. Průměrná sazba by se tak mohla vyšplhat k číslu 2,1%. Co se však změní, je schopnost některých klientů na hypoteční úvěr vůbec dosáhnout, jelikož se zpřísňují podmínky, krátí se doba fixace (banky budou poskytovat většinou maximální dobu fixace pět let) a zvyšuje se podíl klienta (už nelze žádat o 100% hypotéku).

Průměrná výše hypotečního úvěru navíc neustále roste a již se blíží k hranici dvou milionů. Uvidí se, zda růst bude pokračovat i příští rok. Na trhu nemovitostí se však spekuluje o tom, že pokud stoupne úroková sazba hypoték, mohly by zlevnit byty a ostatní nemovitosti, jejichž ceny doposud neustále rostly.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *