Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Hypoteční úvěr na stavbu

Hypoteční úvěr na stavbu

Vysnili jste si domeček, který nikde nemůžete najít a tak jste se rozhodli, že si ho postavíte? Pokud vám vlastní prostředky nestačí, můžete si vzít hypoteční úvěr.

V tomto případě je postup jiný, než u hypotečního úvěru na koupi domu, který již stojí. Tentokrát nebudete čerpat peníze najednou, ale postupně, podle toho, jak budou probíhat stavební práce. Před uzavřením hypotéky je tak potřeba předložit celkem detailní rozpis plánovaných prací, případně obsahující i uvedení, zda budete některé práce dělat svépomocí nebo prostřednictvím firmy. Podle typu hypotečního úvěru pak budete nebo nebudete muset dokládat faktury za práci a materiál. Další postup také vyplývá z toho, zda jste vlastníkem pozemku, kde má zamýšlená stavba stát a nebo ho budete také kupovat.

Pokud jste majitelem pozemku, bude pro vás situace jednodušší. Banka totiž bude chápat pozemek jako zástavu vůči penězům, které vám na stavbu poskytne. Vzhledem k tomu, že výše ceny pozemků bývají vysoké, pokryje vám částka poskytnutá bankou většinou celou stavbu.

Jestliže pozemek, na kterém stavba bude stát, nevlastníte, budete žádat o úvěr na tento pozemek. Bance můžete ručit jinou nemovitostí nebo může být brán jako zástava právě kupovaný pozemek. Nepočítejte s tím, že by vám pak banka poskytla 100% ceny, počítá totiž s tím, že pokud chcete stavět, disponujete i vlastními zdroji. Další možností je tzv. předhypoteční úvěr, což znamená, že pozemkem neručíte, ale po dokončení hrubé stavby bude banka brát jako zástavu právě tuto nemovitost. Potom již můžete čerpat řádný hypoteční úvěr. Předhypoteční úvěr zpravidla můžete čerpat jen po určitou dobu (většinou 12 měsíců). Po tuto dobu navíc platíte jen úroky, ale nesnižuje se jistina hypotéky. Při tomto postupu počítejte i s vyšší úrokovou sazbou, která vám banka může dát.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *