Hypoteční poradce
Lukáš Štork

I nesezdané páry mohou žádat o hypoteční úvěr

I nesezdané páry mohou žádat o hypoteční úvěr

Většina mladých párů, která uvažuje o koupi rodinného domku či bytu, není sezdaných a žijí spolu, jak se říká, „na hromádce“ nebo „na psí knížku“, ani to však již dnes nebrání tomu, aby si spolu vzali hypotéční úvěr.

Dříve měli manželské páry u bankovních společností určité výhody a pokud žádali o úvěr, bylo to pro ně snadnější. Avšak dnes banky reagují na vývoj společnosti a není tedy problém, pokud pár není spolu v manželství (banka je posuzuje jako druha a družku). Pokud by navíc žádal o hypoteční úvěr jen jeden z páru, snižuje se bonita a rozhodně nedosáhne na takovou částku, jako je tomu v případě, kdy se započítávají oba příjmy partnerů. V tom případě nabývají nemovitost oba (většinou každý ideální polovinu, nebo záleží na individuální domluvě).

Jestliže si nemovitost pořizuje jeden z manželů, je potřeba souhlas druhého. Zde navíc hraje roli společný majetek manželů (SJM), kam nemovitost následně automaticky spadá (a to i v případě, že se pár sezdá v době, kdy již jeden onu hypotéku má). Pokud by ji chtěli manželé ze SJM vyjmout nebo společný majetek rozdělit, musí k tomu sepsat smlouvu u notáře.

V případě rozchodu či rozvodu mají páry několik možných řešení: prodej nemovitosti včetně hypotečního úvěru či vyplacení druhého z partnerů a přepsání hypotéky pouze na jednoho z nich. V druhém případě však hrozí nebezpečí, že bance nebude stačit bonita toho, na kterého má být celá hypotéka přepsána (v tom případě je nejlepší prodej). Vždy záleží na individuální domluvě, je však potřeba s touto variantou dopředu počítat a s partnerem se dohodnout na určitém postupu (lze i smluvně), i když v době zamilovanosti se to nemusí jevit jako něco nutného, v době rozchodu je pak většinou komunikace partnerů mezi sebou ztížena negativními emocemi.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *