Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Jak reagují banky na změny podmínek u hypotečních úvěrů?

Jak reagují banky na změny podmínek u hypotečních úvěrů?

Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů se zpřísňují a na podobu těchto půjček má vliv i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jak na tyto jevy reagují jednotlivé banky?

Dopad na výši úrokové sazby má především ujednání o levnějším předčasném splácení, které novým klientům umožňuje lepší podmínky. Bankám však zároveň přináší dodatečné náklady, které se mohou v úrokových sazbách znatelně promítnout. Přestávají pro ně být výhodné dlouhé fixace. Některé z velkých bankovních společností na nic nečekají a reagují okamžitě, jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů.

Jeden z největších poskytovatelů hypotečních úvěrů – Komerční banka na změny reagovala jako jedna z prvních a zvýšila úrokové sazby. Růst nastává u tří nebo pětiletých fixací na 2, 29%. Pokud by klient zvažoval ještě delší fixaci, musí očekávat, že úrok stále poroste.

Zdražování potvrdila rovněž Hypoteční banka, která je u klientů velmi oblíbená. Od prosince zvyšuje sazby o 0, 3 procentního bodu. I v tomto případě se na výši úroku odrazí doba fixace. Od prosince se chystá podražit i UniCredit bank.

Nový sazebník má například i mBank, která rozlišuje nově hypotéky nad nebo do 85 % LTV (poměr úvěru k hodnotě nemovitosti). Úrokovou sazbu do 85% ceny nemovitosti dokonce snížila, při fixaci na jeden až tři roky se dostanete na sazbu od 1,54% a při fixaci na pět let od 1,74%. Pokud však potřebujete půjčit více jak 85% zástavní hodnoty nemovitosti, počítejte s vyšším úrokem od 2,24%.

Reaguje i Money Bank, kterou najdeme na trhu nově pod jménem Moneta. Nabízí hypotéku do 75% zástavní hodnoty nemovitosti s fixací na rok od 2,09% a při fixaci na tři až pět let dokonce od 1,59%. Pokud však nemáte dostatek úspor a potřebujete hypotéky až do 90% zástavní ceny, počítejte se sazbou od 2,79%.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *