Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Končí nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů?

Končí nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů?

Prvního prosince letošního roku vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru a reakce bank na sebe nenechaly dlouho čekat. Především velké bankovní společnosti reagují zvýšením úrokových sazeb.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se dotýká především možnosti mimořádného splacení hypotečního úvěru (novým klientům umožňuje mimořádné splacení 25% z vypůjčené částky a to dokonce každý rok). S tímto krokem však přicházejí banky o nemalé částky a nově vynaložené náklady. Proto se rozhodly kompenzovat ušlý zisk a výdaje na úrokových sazbách hypotečních úvěrů. Podle analytiků můžeme čekat navýšení průměrně o 0,5 procenta. Mezi prvními společnostmi, které k tomuto kroku přistoupily, patří například Komerční banka, ČSOB či Hypoteční banka. Menší bankovní společnosti naopak vyčkávají a úrokové sazby prozatím nezvyšují. Snaží se tak v nastalé situaci přilákat více klientů.

Komerční banka, která rovněž přestala poskytovat 100% hypotéky, nastavila výši úrokových sazeb na 2,29 % u tří a pětileté fixace a 2,49% u fixace desetileté. Hypoteční banka zvýšila sazby přibližně o 0,2 procenta a ČSOB poskytuje úrokové sazby začínající na 2,09%. Naopak například Česká spořitelna, která se ke zvyšování prozatím také nepřipojila, stále nabízí poskytování 100% zástavní hodnoty nemovitosti, na níž si chce hypotéku brát. Přičemž úrokové sazby se u tříleté fixace pohybují na 1,99% a u pětileté fixace na 1,79%. Se zvyšováním úrokových sazeb prozatím váhá například i Fio banka, Moneta či Sberbank. Nejnižší úrok nabízí aktuálně mBank, u níž se lze při tříleté fixaci dostat na 1,54%, při pětileté na 1,74%.

Nárůst úrokových sazeb tedy pozvolna odstartoval. Avšak podle analytiků to nevypadá tak dramaticky, jak se mohlo zpočátku zdát. Nárůst je totiž velmi pozvolný.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *