Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Hypoteční úvěr na vypořádání dědictví

Hypoteční úvěr na vypořádání dědictví

Věděli jste, že když potřebujete vyplatit ostatní dědice, kteří mají podíl na zděděné nemovitosti, můžete využít hypotečního úvěru? Co k tomu budete potřebovat a kam se obrátit?

Pokud se dědí nemovitost, například po prarodičích nebo rodičích, obvykle je dědiců více. Jestliže nechcete dům či byt prodávat a pak si rozdělit peníze, budete muset ostatní dědice vyplatit. Pokud s tím všichni souhlasí, máte ten nejsložitější krok takřka za sebou, ještě však musíte počkat na ukončení dědického řízení. Teď vyvstává otázka, kde a jak si mohu půjčit na vyplacení ostatních dědiců. I v tomto případě lze využít hypoteční úvěr od bankovní společnosti. Banka, kterou jste si vybrali, po vás bude požadovat usnesení s doložkou o nabytí právní moci, tímto získáte doklad o tom, že jste jediným vlastníkem nemovitosti a také v jakém poměru budete muset ostatní dědice vyplatit.

Ostatní dokumenty jsou stejné, jako je tomu u standartní hypotéky. Banka si bude ověřovat vaši bonitu prostřednictvím dokladů o příjmech (v případě, že jste zaměstnanec) nebo doložením daňového přiznání (jste-li osoba samostatně výdělečně činná) a také si zjistí, zda nejste například v registru dlužníků. Dále bude nutný výpis z katastru nemovitostí a odhad ceny nemovitosti (ten si některé banky zajistí samy). Pokud by vaše bonita nebyla pro banku dostatečná, můžete si najít spoludlužníka, například partnera nebo rodiče. Poté podepíšete bance zástavní smlouvu na zděděnou nemovitost. V době jejího podpisu už musí být jasné rozhodnutí soudu, protože zástavní smlouvu může podepsat výlučně majitel nemovitosti. Po všech dalších nezbytnostech banka vyplatí odpovídající sumu, kterou můžete odkázat přímo na účty dědiců, jež vyplácíte. A pak už je vše vyřešené a stačí jen měsíčně splácet bance.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *