Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Odpočet hypotéky z daní

Odpočet hypotéky z daní

Pokud splácíte hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření (i překlenovací), jistě vás bude zajímat, že je možné si z daní odečíst úroky, které splácíte. Bude se to však týkat jen těch, co si půjčili od banky, nikoliv od nebankovní společnosti.

Jestliže je to váš případ, tak vězte, že je možné si z daňového základu odečíst až 300 tisíc korun (maximálně 25 tisíc za každý měsíc splácení). Daňový základ si však lze snížit pouze o úroky, které bance či stavební spořitelně zaplatíte, nikoliv o celou částku, kterou měsíčně splácíte. Potvrzení o výši úroků, které jste za minulý rok zaplatili, by vám měla poslat banka či spořitelna automaticky. Většinou se tak děje během ledna. Pokud jste nic takového nedostali, ozvěte se, protože jinak by vám mohla uniknout hezká suma peněz. Toto potvrzení pak přiložíte k daňovému přiznání (nebo ho předáte zaměstnavateli, který vám daňové přiznání podává).

Váš úvěr však musí splňovat určité náležitosti. Předně se musí jednat o úvěr, který jste si vzali z důvodu vaší bytové situace (nejedná se tedy o americkou hypotéku). Úvěr se tedy týká koupi nemovitosti, rekonstrukce atd. nemovitosti, která je určená k trvalému pobytu (vy tam však nemusíte mít trvalé bydliště hlášeno). Netýká se to tedy objektů, jenž jsou určeny k rekreaci. Zároveň na vás musí být úvěr napsán, pokud ho splácíte, ale nejste uveden ve smlouvě, o odečet si žádat nemůžete. Pokud máte úvěrů více, lze si úroky sečíst až do výsledné částky zmiňovaných 300 tisíc korun. Pamatujte však na to, že se tato částka odečítá od základu daně, nikoliv od výsledné daně. V praxi to tak znamená, že si samotnou daň můžete snížit až o 45 tisíc korun ročně. Jestliže se k odečtu chystáte poprvé, připravte si kromě potvrzení o úrocích ještě dokumenty, které potvrdí vaše vlastnictví nemovitosti (smlouvu, výpis z katastru atd.)

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *