Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Na co si lze vzít hypoteční úvěr?

Na co si lze vzít hypoteční úvěr?

Hypotéka je slovo, které se v posledních letech skloňuje ve všech možných pádech a jestliže přemýšlíte nad pořízením bydlení, zřejmě se bez hypotéky neobejdete. Tento úvěr na bydlení je jedním z nejoblíbenějších, na co všechno si lze vlastně hypoteční úvěr vzít?

V první řadě je třeba rozlišit mezi úvěrem na bydlení, tedy klasickou hypotékou a neúčelovým úvěrem, který na trhu financí najdete většinou pod názvem americká hypotéka. Co se týče prvního druhu hypotečního úvěru, lze si pomocí něho koupit nejen již stojící nemovitost nebo postavit stavbu novou, ale lze využít i v dalších případech. Těmi může být například koupě rekreačního objektu, podílu v družstevním vlastnictví, koupě pozemku nebo rekonstrukce či dostavba již stojícího domu, kterého jste již vlastníkem. Je však potřeba si vždy hlídat podmínky, jenž jednotlivé banky mají. Některé například neposkytují úvěry na byty v družstevním vlastnictví.

Druhý typ úvěru, tedy neúčelového (takzvaná americká hypotéka) je podmíněna vlastnictvím nějaké nemovitosti. Můžete být i spoluvlastník, ale v tom případě je potřeba mít souhlas ostatních vlastníků. Touto nemovitostí bance ručíte a ona vám na základě odhadu půjčí určitou částku, které se může pohybovat v řádech milionů. Jelikož se jedná o úvěr neúčelový, nebude na rozdíl od klasické hypotéky banka zjišťovat, na co peníze potřebujete a za co je utratíte. Můžete si za ně koupit nové auto, dům nebo třeba cestu kolem světa. Záleží jen na vás. Podmínky splácení bývají stejné jako u všech hypoték, měsíčně splácíte předem stanovené částky a doba splácení se pohybuje rovněž v řádech desetiletí. Počítejte však s tím, že úrokové sazby bývají vyšší, než je tomu u klasických hypoték. Pokud nebudete schopni úvěr splácet, nemovitost, kterou jste ručili, propadá bance.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *