Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Nemovitost s hypotékou lze i zdědit

Nemovitost s hypotékou lze i zdědit

Jestliže se v dědickém řízení ocitla nemovitost, jenž byla pořízena na hypoteční úvěr, který však je potřeba ještě splácet, je třeba jednat dříve, než po rozhodnutí soudu o vyrovnání dědictví.

Prvním krokem, který je nutné udělat, je o úmrtí klienta informovat banku (prokázat úmrtním listem), u níž je hypoteční úvěr veden. Ta totiž nemá příliš možností, jak se o této skutečnosti dozvědět, bude tak posílat upomínky za neplacení splátek. Není dobré čekat, až bude vyřízeno dědictví prostřednictvím notáře, protože za tu dobu, která se někdy může pohybovat v řádech měsíců nebo dokonce let, budou naskakovat sankce za nesplácení, které mohou být velmi vysoké. V první řadě tak komunikujte s bankou, s níž je možné se dohodnout na individuálním plánu. Je možné splácet dál a nebo se dohodnout na přerušení splátek. Tak stále dochází k úročení, ale zároveň nenaskakují sankce za nesplácení.

Jestliže je dědiců více, což znamená, že každý má určitý podíl nemovitosti, i tak se musí podílet na splácení hypotečního úvěru v poměru, jak velký podíl vlastní (například polovinu, jednu desetinu apod.) Dědictví se řeší i v případě, že klient měl spoludlužníka nebo měl napsanou závět. Pokud jsou totiž neopominutelní dědicové (děti), musí se ze zákona nejdřív vyřešit to, zda o dědictví stojí, či nikoliv (pokud nejsou vydědění). Případně lze změnit podmínky smlouvy hypotečního úvěru, je možné ji přepsat na jiného člověka nebo si dokonce vzít úvěr nový, jestliže například potřebujete vyplatit ostatní dědice. Některé banky však mají tento úkon vysoce zpoplatněn (např. Česká Spořitelna si účtovala kolem 5000 korun).

Pokud však nemá klient žádné příbuzné, kteří by mohli majetek i závazky s ním spojené dědit, vše se převádí na stát, který vyrovná pohledávky za pomoci prodeje dané nemovitosti.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *