Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Základní bod finanční gramotnosti: rozpočet

Základní bod finanční gramotnosti: rozpočet

Často sotva vystačíte s výplatou do konce měsíce nebo si dokonce musíte půjčovat, než vám další výplata přistane na účtě? Příští měsíc už si dám něco stranou, říkáte si, ale stále se nedaří. Je nejvyšší čas si posvítit na váš rozpočet.

K vytvoření takového rozpočtu nebudete potřebovat žádné extra nástroje, postačí tužka, papír a kalkulačka (nebo existují na internetu speciální kalkulačky). V prvním době je důležité se zamyslet nad příjmy, které vy, či vaše domácnost má. Krom zaměstnání to mohou být příjmy z pronájmu, alimenty, sociální dávky nebo důchod. Částky uvádějte pokud možno co nejpřesněji.

Druhým krokem bude stejný soupis, akorát bude obsahovat výdaje vaší domácnosti. Samozřejmostí je nájem či splátka hypotéky, splátky úvěrů, ale pamatujte i na nákup jídla, oblečení, kosmetiky a další výdaje v podobě posezení v restauraci, internetu, poplatků na televizi apod. Je dobré si nad výdaji chvíli lámat hlavu, protože ne na všechny položky si hned vzpomenete. U kolísajících částek se snažte odhadnout průměrnou hodnotu.

Pak přichází krok třetí – srovnání. Nyní je na řadě zjištění, zda vám příjmy pokrývají veškeré výdaje. Pokud tomu tak opravdu je a dokonce jsou výdaje menší, můžete si gratulovat a peníze navíc vždy dávat stranou jako rezervu na horší časy, kdy například budete bez práce nebo přijde jiná nečekaná událost. Pokud jste však v červených číslech, přistupte k dalšímu bodu.

Ti, kteří nevycházejí s penězi, by nyní měli přehodnotit veškeré své výdaje. Především u položek, které nejsou existenčně důležité, se zamyslete, zda jsou opravdu nutné. Jedná se například o nákup oblečení, vycházek do restaurací či placení kurzu tance. Pokud je však rozdíl mezi výdaji a příjmy opravdu razantní a hrozí vám zadlužení, bude to chtít výraznější krok, například změnu bytu za menší nebo prodej auta.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *