Hypoteční poradce
Lukáš Štork

Úrokové sazby hypotečních úvěrů stále rostou

Úrokové sazby hypotečních úvěrů stále rostou

Tyto sazby narůstají už od té doby, co ČNB nedoporučila poskytovat 100 % hypoteční úvěry a v platnost vstoupil nový zákon o spotřebitelských úvěrech. To však není vše, co na růst úrokových sazeb mělo vliv.

Podle analytiků a odborníků mají svůj podíl i intervence na kurzu koruny k euru České národní banky, které ukončila právě teď v dubnu, díky tomu se opět dostávají do rovnováhy výnosy státních dluhopisů. I když lze nadále usuzovat na setrvalý růst úrokových sazeb, nemá to dopad na zájem o tyto druhy úvěru. I nadále počet uzavřených hypoték totiž stoupá.

V březnu se do bankovních institucí vydalo přes deset tisíc klientů, což je za minulé měsíce nejvyšší číslo a dokonce stoupl i objem těchto úvěrů o víc jak dvě miliardy korun. Je to dáno především tím, že lidé využívají ještě relativně nízkých úrokových sazeb a obávají se, že jejich nárůst se jen tak nezastaví. Klienti se navíc pokoušeli využít poslední příležitost k tomu, aby mohli čerpat 100 % hypotéku, protože nově bude možné uzavírat maximálně 80-90 % úvěry (banka poskytne klientům 80-90 % ze zástavní hodnoty nemovitosti). Je tak nutné buď disponovat nějakými úsporami a nebo řešit část financování z jiných zdrojů (např. stavební spoření atd.).

Bankovní instituce navíc krom doporučení o neposkytování 100 % úvěrů bude dále omezovat předpis, který umožňuje uzavřít jen 15 % všech nových úvěrů, u nichž bude úvěr právě 80-90 % zástavní hodnoty nemovitosti. I z těchto důvodů se dá předpokládat, že úroky porostou především u těchto vysokoprocentních úvěrů. Na růst cen nemovitostí tyto jevy zatím nemají příliš znatelný vliv, pokud by ale ČNB dále poskytování hypotečních úvěrů zpřísnila, je možné, že na vlastní bydlení už mnoho domácností nedosáhne a momentálně velmi dynamický trh s nemovitostmi se zpomalí.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a finance-hypoteky. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *